REKOLEKCJE W DRODZE

„Nie zatrzymuj się na progu swej duszy…” Marta Robin

Czasem trzeba pokonać pewną odległość, by być bliżej siebie, być bardziej obecnym, spotkać Bożą miłość. Czasem trzeba wybrać miejsce, by się spotkać. Rozumiejąc tę potrzebę, proponujemy w tym roku rekolekcje w Gruzji i Armenii oraz rekolekcje w górach.

31 lipca - 10 sierpnia 2024

rekolekcje w Gruzji i Armenii

Głosi: ks. Sławomir Sosnowski

Współprowadzi: Jacek Urbanowicz

 

* częściowo w milczeniu

 

DZIEŃ 1Warszawa – Tbilisi. Zbiórka na lotnisku Okęcie o 20.30. Wylot do Tbilisi o godz. 22.45.
DZIEŃ 2Tbilisi. Lądowanie w stolicy Gruzii. Zakwaterowanie w hotelu ok. 5:30. Wypoczynek i późne śniadanie. Zwiedzanie Tbilisi: wizyta w Muzeum Narodowym. Przestrzeń muzealna podzielona jest na 10 stref, które pokazują życie mieszkańców Gruzji w czasach starożytnych. Następnie spacer po Starym Mieście (kościół Anczishati, katedra Sioni, kościół Metechi), wjazd kolejką linową do twierdzy Narikale, spacer w okolicy łaźni i źródeł termalnych. Kolacja w gruzińskiej restauracji.
DZIEŃ 3Tbilisi – Bodbe – Signagi – Tbilisi. Przejazd do położonej we wschodniej części kraju Kachetii – głównego regionu uprawy winorośli. Zwiedzanie monastyru Bodbe – kompleksu klasztornego św. Niny, apostołki i patronki Gruzji, oraz centrum biskupiego Kachetii. Wizyta w położonym na szczycie wysokiej góry mieście Signagi, skąd rozciąga się widok na Równinę Alzańską. Powrót do Tbilisi. Kolacja w gruzińskiej restauracji z występami folklorystycznymi i z winem. Nocleg.
DZIEŃ 4Tbilisi – Ananuri – Kazbegi – Gudauri. Przejazd do pochodzącej z przełomu XVI i XVII w. fortecy Ananuri, usytuowanej na tzw. Gruzińskiej Drodze Wojennej. Przejazd do malowniczego miasta Kazbegi, położonego na zboczu najwyższego szczytu Gruzji – góry Kazbek (5033 m. n.p.m.). Możliwość wjazdu jeepami do usytuowanego na wysokości 2170 m. XIV-wiecznego kościoła Św. Trójcy (Tsminda Sameba). Przejazd na nocleg do kurortu Gudauri.
DZIEŃ 5Gudauri – MCCHETA – Borżomi – ACHALCiCHE. Zwiedzanie XI-wiecznej katedry Sweti Cchoweli (dosł. ‘drzewo życia’) – perły architektury gruzińskiej, a zarazem siedziby katolikosa. Wizyta w znajdującym się na szczycie wzgórza monastyrze Dżwari (Krzyża). Przejazd do słynnego ośrodka wypoczynkowego i uzdrowiska Borżomi. Wizyta w Parku Narodowym Borżomi-Karagauli oraz degustacja wody z tutejszych źródeł. Przejazd do Achalciche – w przeszłości miasto-twierdza. Kolacja i nocleg w Achalciche.
DZIEŃ 6ACHALCICHE – WARDZIA – GIUMRI. Przejazd do Wardzia – zwiedzanie imponującego, wykutego w skale, miasta-klasztoru i fortecy z XII-XIII w. Wnętrza wykutych w skale kaplic kryją unikatowe freski. Z tarasów roztaczają się wspaniałe widoki na górskie szczty i malowniczą dolinę. Postój na zdjęcia przy Fortecy Khertvisi – jednej z najstarszych fortec w Gruzji. Przejazd przez górskie tereny zamieszkiwane przez pasterską ludność Ormian, oraz potomków prawosławnej sekty “duchoborców”. Odprawa na granicy gruzińsko-ormiańskiej w Ninotsminda/Bavra. Przejazd do Armenii do hotelu w Giumri, zakwaterowanie w hotelu. Zwiedzanie miasta Gyumri, kolacja, nocleg.
DZIEŃ 7GIUMRI – ECHMIADZYN – Erywań. Przejazd do Eczmiadzynucentrum Kościoła Ormiańskiego i siedzibie Patriarchy. Zwiedzanie katedry (najstarszej chrześcijańskiej świątyni w Armenii), muzeum oraz kościoła p. w. św. Hripsime z VII w. Przejazd do stolicy Armenii. Zwiedzanie Memorial Zagłady – miejsce pamięci o zbrodni popełnionej na Ormianach przez władze tureckie w XIX i XX wieku. Panoramiczne zwiedzanie Erywańia autokarem: centrum, Plac Republiki –stanowiący serce Erywańia, Kaskada, Parlament, Pałac Prezydencki, Opera. Obiadokolacja z winem, nocleg.
DZIEŃ 8Erywań GARNI GEGHARD – Erywań. Zwiedzanie Muzeum Paradżanowa, jednego z najwybitniejszych reżyserów filmowych XX wieku oraz erywańskiego Muzeum Matenadaran, w którym przechowywane są bezcenne ormiańskie manuskrypty. Przejazd do wsi Garni. Zwiedzanie świątyni pogańskiej w Garni (I w. n.e.).Zwiedzanie klasztoru Geghard (13 w.), wpisanego na listę światowego dziedzictwa UNESCO, który częściowo wykuty został w skale. Powrót do Erywańia. Obiadokolacja i nocleg.
DZIEŃ 9Erywań – Chor Wirap – Noravank – Tatew – Goris. Przejazd do monastyru Chor Wirap, gdzie więziony był św. Grzegorz Oświeciciel, zanim wyleczył króla Tirydatesa III, co stało się przyczyną królewskiego nawrócenia i przyjęcia chrześcijaństwa jako religii państwowej. Podziwianie panoramy góry Ararat, na której szczycie, zgodnie z tradycją, osiadła Arka Noego. Zwiedzanie usytuowanego na skalnej półce XIII-wiecznego klasztoru Norawank. Przejazd do monasteru Tatew, przejażdżka najdłuższą kolejką linową na świecie, zwiedzanie centrum ormiańskiego renesansu oraz ważnego ośrodka akademickiego w średniowieczu. Przejazd na obiadokolację i nocleg do Goris.
DZIEŃ 10GORIS – Sewan – Hachpat. Po śniadaniu przejazd do jezioro Sewan. W drodze nad jezioro Sewan postój na przełęczy Selim i zwiedzanie karawanseraju z XIV w zwiedzanie Kościoła Sewanavank. Zwiedzanie wpisany na listę UNESCO klasztoru Hachpat z X w. Przejazd do hotelu w Hachpat, zakwaterowanie, pożegnalna kolacja, nocleg.
DZIEŃ 11Hachpat TBILISI – Warszawa. Wyjazd w kierunku granicy Armenia-Gruzją w Bagratashen/Sadakhlo. Przejazd na lotnisko w Tbilisi we wczesnych godzinach porannych. Przelot Tbilisi – Warszawa. Lądowanie w Warszawie ok. 7:20 czasu lokalnego.

CENA: 3000 PLN + 1050 USD

CENA OBEJMUJE:

– przelot samolotem rejsowym PLL LOT Warszawa – Tbilisi – Warszawa

– zakwaterowanie w hotelach 3*

– transport klimatyzowanym autokarem

– dwa posiłki dziennie: śniadanie i kolacja

– opiekę polskiego pilota oraz lokalnego przewodnika

– bilety wstępu do zwiedzanych obiektów

– wjazd jeepami z Kazbegi w pobliże kościoła Św. Trójcy pod górą Kazbek

– degustacje win

11-17 sierpnia 2024

z wędrówką po górach (od schroniska do schroniska)

Głosi: ks. Sławomir Sosnowski

Współprowadzi: Radosław Podogrocki

 

częściowo w milczeniu

 

Koszt: 650 zł.

Jest to koszt orientacyjny, który może nieznacznie wzrosnąć (cena obejmuje noclegi w schroniskach, bazie namiotowej, koszty organizacyjne, koszt transportu busem na szlak w pierwszym dniu oraz w ostatnim dniu ze szlaku do Dukli).

Cena nie obejmuje wyżywienia oraz dojazdu do Dukli oraz powrotu do domu z Dukli. Dojazd we własnym zakresie. Ognisko nie dysponuje miejscami wolnymi w samochodzie.

Zaliczka wymagana do 31.07.2024. Rezygnacja po 31.07 – nie zwracamy zaliczki.

Rezygnacja w trakcie rekolekcji wiąże się z koniecznością samodzielnego zejścia do najbliższej miejscowości i powrotu we własnym zakresie. Ognisko nie zwraca w takim przypadku wpłaty na rzecz rekolekcji.

Są to rekolekcje, a nie wycieczka turystyczna. Rekolekcje odbywają się w ciszy, w trakcie marszu w ciągu dnia milczymy. Milczenie przerywamy tylko w schroniskach na noclegach.

Noclegi w schroniskach w kilkuosobowych pokojach z łazienkami na korytarzach. W bazach namiotowych – sanitariaty „pod chmurką”.

W ciągu dnia będziemy pokonywać dystans 4-6 h marszu. Wyprawa ma charakter „od schroniska do schroniska”, w związku z tym wszystkie rzeczy potrzebne na tygodniową wyprawę będziemy nosić ze sobą. Prosimy o uwzględnienie swoich możliwości, zapisując się. Będziemy spać również na polu namiotowym, więc wymagane jest wzięcie karimaty i śpiwora. Nie ma konieczności brania namiotu.

Spotykamy się 11.08.2024 r. (niedziela) o godz. 20.00 w Dukli, ul. Bernardyńska 2 (Dom Franciszkański).

Kończymy 17.08.2024 r. (sobota) około godz. 13.00 w Rudawce Rymanowskiej, skąd busem transportujemy się do Dukli.

 

https://mapa-turystyczna.pl/route/3ongu

 

Dzień

Miejsce noclegu

Czas marszu

 

11.08.2024 Niedziela

Dukla

0

Dom Franciszkański

12.08.2024 Poniedziałek

Bartne

4 h

Schronisko

13.08.2024 Wtorek

Kąty

6 h

Agroturystyka

14.08.2024 Środa

Chyrowa

4 h

Agroturystyka

15.08.2024 Czwartek

Lubatowa

5,2 h

Agroturystyka

16.08.2024 Piątek

Wisłoczek

4,5 h

Baza namiotowa

17.08.2024 Sobota

Rudawka Rymanowska

3,5 h

 

Formularz zgłoszeniowy