fbpx
Triduum Paschalne 2020

Triduum Paschalne 2020

W tym roku niemożliwe jest wspólne przeżywanie rekolekcji czy liturgii Wielkiego Tygodnia.
Proponujemy jednak to, co możemy.
Niebawem udostępnimy tutaj katechezy i rozważania na czas Triduum Paschalnego.

Nasza kaplica będzie otwarta, by umożliwić adorację Najświętszego Sakramentu:

  • w Ciemnicy: Wielki Czwartek 21:00 – Wielki Piątek 14:30;
  • w Grobie Pańskim: Wielki Piątek 17:00 – 24:00, Wielka Sobota 9:00 – 20:00;
  • Możliwe będzie również indywidualne odprawienie nabożeństwa Drogi Krzyżowej w Wielki Piątek w godz. 12:00 – 18:00 – na terenie Ogniska (na zewnątrz) przygotowane będą stacje z rozważaniami.

Nie przygotowujemy transmisji z liturgii. Polecamy Wam te, które będą dostępne czy to w telewizji czy w internecie,
np: liturgie pod przewodnictwem abp Grzegorza Rysia w archikatedrze łódzkiej, transmitowane przez TVP3, Toya, radio i internet:
– Msza święta Wieczerzy Pańskiej w Wielki Czwartek o godz. 19.00
– Liturgia Wielkiego Piątku o godz. 19.30
– Liturgia Wigilii Paschalnej o godz. 21.00.

Na kanale MASKACJUSZ znaleźć można śpiewaną liturgię godzin.

Obrzędy błogosławieństw pokarmów na stół wielkanocny

Przepełnieni wielkanocną radością, zasiądziemy do świątecznego stołu i podzielimy się wzajemną życzliwością przy składaniu sobie życzeń.
Nowe życie Zmartwychwstałego Pana symbolizuje poświęcone jajko, którym także dzielimy się wzajemnie.
Prośmy Chrystusa Pana, zawsze obecnego wśród tych, którzy Go miłują, aby pobłogosławił te pokarmy na stół wielkanocny.

Wszyscy modlą się przez chwilę w ciszy

Panie Jezu Chryste, Ty w dzień przed męką i śmiercią kazałeś uczniom przygotować paschalną wieczerzę, w dzień Zmartwychwstania przyjąłeś zaproszenie dwóch uczniów i zasiadłeś z nimi do stołu, a późnym wieczorem przyszedłeś do Apostołów, aby spożyć wraz z nimi posiłek; prosimy Cię, daj nam z wiarą przeżywać Twoją obecność między nami podczas świątecznego posiłku, w dzień Twojego zwycięstwa, abyśmy, mogli się radować z udziału w Twoim życiu i zmartwychwstaniu.
Chlebie żywy który zstąpiłeś z nieba i w Komunii św. dajesz życie światu, pobłogosław ten chleb i wszelkie świąteczne pieczywo na pamiątkę chleba, którym nakarmiłeś lud słuchający Ciebie wytrwale na pustkowiu, i który po swym zmartwychwstaniu przygotowałeś nad jeziorem dla swoich uczniów. Baranku Boży, który zwyciężyłeś zło i obmyłeś świat z grzechów, pobłogosław to mięso, wędliny i wszelkie pokarmy, które będziemy jedli na pamiątkę Baranka paschalnego i świątecznych potraw, które Ty spożyłeś z Apostołami na Ostatniej Wieczerzy Pobłogosław także naszą sól, aby chroniła nas od zepsucia. Chryste, życie i zmartwychwstanie nasze, pobłogosław te jajka, znak nowego życia, abyśmy dzieląc się nimi w gronie rodziny, bliskich i gości, mogli się także dzielić wzajemnie radością z tego, że jesteś z nami. Daj nam wszystkim dojść do wiecznej uczty Twojej, tam, gdzie Ty żyjesz i królujesz na wieki wieków. W. Amen.

Nie poświęcamy pokarmów wodą święconą.